Skip to main content

Bokklubben

Bokklubben träffas den andra onsdagen i månaden kl. 18:00-19:30 i Källarsalen. Träffarna ordnas i samarbete med SFV:s studiecentral.

Ordförande Karin Bergman

Lästa böcker i Bokklubben 2003 – 2019

Hösten 2003
Kjell Westö (Finland); Lang
Beate Grimsrud (Norge/Sverige); Jag smyger förbi en yxa
Einar Mar Gudmundsson (Island); Universums änglar
Klaus Rifbjerg (Danmark); Operaälskaren
Våren 2004
Kerstin Ekman (Sverige); Händelser vid vatten
Åsne Seierstad (Norge); Bokhandlaren i Kabul
Steinunn Sigurdardottir (Island); Sista ordet
Jens Pauli Heinesen (Färöarna); Vrakgods
Hösten 2004
Kristin Ómarsdottir´(Island); Älskling jag dör
Lars Saabye Christensen (Norge); Halvbrodern
Torbjörn Flygt (Sverige); Underdog
Kari Hotakainen (Finland), Löpgravsvägen
Våren 2005
Carl Jonas Love Almqvist (Sverige); Drottningens juvelsmycke
Hanne-Vibeke Holst (Danmark); Thereses tillstånd
Hanne Örstavik (Norge); Prästen
Vigdis Grimsdottir (Island); Från ljus till ljus
Erik Wahlström (Finland); Den dansande prästen
Hösten 2005
Per Olov Enqvist (Sverige); Kapten Nemos bibliotek
Sabine Forsblom (Finland); Maskrosguden + författarbesök
Knut Hamsun (Norge); Pan
Frida A. Sigurdardottir (Island); Medan natten lider
Våren 2006
Oscar Parland (Finland); Flanellkostym och farsans käpp
Niklas Rådström (Sverige); Månen vet inte
Sjón (Island); Skugga-Baldur
Suzanne Brøgger (Danmark); Jadekatten
Henrik Langeland (Norge); Wonderboy
Hösten 2006
Arnaldur Indridason (Island); Kvinna i grönt
Dag Solstad (Norge); En norsk man
Erik Wahlström (Finland); Den dansande prästen (igen) + författarbesök och teaterbesök
Peter Englund (Sverige); Silvermasken
Våren 2007
Kristin Marja Baldursdottir (Island); Måsarnas skratt
Robert Åsbacka (Finland); Kring torget i Skoghall
Susanna Alakoski (Sverige); Svinalängorna
Kirsten Thorup (Danmark); Ingenmansland
Per Pettersson (Norge); Ut och stjäla hästar
Hösten 2007
Elsie Johansson (Sverige); Glasfåglarna
Morten Ramsland (Danmark); Hundhuvud
Zinaida Lindén (Finland); I väntan på en jordbävning + författarbesök
Roy Jacobsen (Norge); Huggarna
Våren 2008
Lars Sund (Finland); En lycklig liten ö
Henrik Ibsen (Norge); Hedda Gabler inkl. teaterbesök
Jette Kaarsböl (Danmark); Den stängda boken
Jonas Hassen Khemiri (Sverige); Montecore
Åsa Linderborg (Sverige); Mig äger ingen
Hösten 2008
Solja Krapu (Sverige); Mogen för skrubben
Hannele Mikaela Taivassalo (Finland); Fem knivar hade Andrej Krapl + författarbesök
Anne B. Ragde (Norge); Berlinerpopplarna
Karin Alvtegen (Sverige); Skugga
Våren 2009
Lena Linderborg (Finland); Sex, sprit och kulturfonden + författaren deltar
Robert Åsbacka (Finland); Orgelbyggaren
Majgull Axelsson (Sverige); Is och vatten, vatten och is
Edvard Hoem (Norge); Mors och fars historia
Levi Henriksen (Norge); Snö ska falla över snö som fallit
Hösten 2009
Sally Salminen (Finland/Åland); Katrina
Marianne Peltomaa (Finland); Flickan i trappan + författarbesök
Elin Boardy (Sverige); Allt som återstår
Lars Saabye Christensen (Norge); Maskrosfamiljen
Våren 2010
Hjalmar Söderberg (Sverige); Doktor Glas
Linda Olsson (Sverige); Nu vill jag sjunga dig milda sånger
Kim Leine (Danmark/Grönland); Kalak
Miikka Nousiainen (Finland); Hallonbåtsflyktingen
Charlotte Sundström & Trygve Söderling (Finland); Obs! Klass OCH/ELLER )
Silja Hiidenheimo & Fredrik Lång & Tapani Ritamäki & Anna Rotkirch (Finland); De andra )
Hösten 2010
Carl-Johan Vallgren (Sverige); Kunzelmann & Kunzelmann
Fredrik Lång (Finland); Dick, docenten och Jane + författarbesök
Tarjei Vesaas (Norge); isslottet
Kristin Steinsdottir (Island); Sin egen väg
Våren 2011
Kaj Korkea-aho (Finland); Se till mig som liten är
Carola Sandbacka (Finland); Under kriget
Jón Kalman Stefánsson (Island); Sommarljus
Beate Grimsrud (Norge); En dåre fri
Ida Jessen (Danmark); Det första jag tänker på
Hösten 2011
Peter Höeg (Danmark); Elefantskötarnas barn
Roy Jacobsen (Norge); Underbarn
Pirkko Lindberg (Finland); Hotell Hemlängtan + författarbesök
Jonas Jonasson (Sverige); Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Våren 2012
Kari Hotakainen (Finland); Människans lott
Marianne Backlén (Finland); Eldfågelns dans
Claes Andersson (Finland); Ottos liv
Jan Guillou (Sverige); Brobyggarna
Karl Ove Knausgård (Norge); Min kamp
Hösten 2012
Steve Sem-Sandberg (Sverige); De fattiga i Lódz
Merete Mazzarella (Finland); berättar om det självbiografiska spåret i sitt författarskap, författarbesök
Tomas Bannerhed (Sverige); Korparna
Einar Kárason (Island); Djävulsön/ Guldön/ Det förlovade landet
Våren 2013
Johan Bargum (Finland); Seglats i september
Josefine Sundström (Sverige); Vinteräpplen
Hanne-Vibeke Holst (Danmark); Förlåtelsen
Linn Ullmann (Norge); Det dyrbara
Kaj Korkea-aho (Finland); Gräset är mörkare på andra sidan
Hösten 2013
Henning Mankell (Sverige); Minnet av en smutsig ängel
Mikael Niemi (Sverige); Fallvatten
Rosa Liksom (Finland); Kupé nr 6 + författarbesök
Gaute Heivoll (Norge); Innan jag brinner
Våren 2014
Philip Teir (Finland); Vinterkriget
Göran Rosenberg (Sverige); Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz
Per Petterson (Norge); Jag förbannar tidens flod
Vigdis Grimsdottir (Island); Jag heter Isbjörg jag är ett lejon
Kim Leine (Danmark); Profeterna vid evighetsfjorden
Hösten 2014
Tove Jansson (Finland); Trollvinter
Malin Kivelä (Finland); Australien är också en ö / Du eller aldrig / Annanstans + författarbesök
Jonas Jonasson (Sverige); Analfabeten som kunde räkna/
Helena von Zweigbergk (Sverige); Än klappar hjärtan
Karen Blixen (Danmark); Den afrikanska farmen
Våren 2015
Marianne Alopaeus (Finland/Sverige); Mörkrets kärna
Cora Sandel (Norge); Kranes konditori
Karin Erlandsson (Finland); Minkriket
Steinar Bragi (Island); Höglandet
Claus Beck-Nielsen (Danmark); Mina möten med de verkliga författarna
Hösten 2015
Harry Martinson (Sverige); Nässlorna blomma
Josefine Klougart (Danmark); En av oss sover
Johanna Holmström (Finland); Hush Baby + författarbesök
Jan Kjaerstad (Norge); Tecken till kärlek
Våren 2016
Karin Smirnoff (Finland/Sverige); Under ansvar
Therese Bohman (Sverige); Den andra kvinnan
Helle Helle (Danmark); Hus och hem
Jostein Gaarder (Norge); Sofies värld
Sjón (Island); Skugga Baldur
Hösten 2016
Stig Larsson (Sverige); Autisterna
Annika Luther (Finland); Fördärvaren + författarbesök
Suzanne Brøgger (Danmark); till T
Trude Marstein (Norge); Göra gott
Våren 2017
Maria Turtschaninoff (Finland); Naondel
Linn Ullmann (Norge); De oroliga
Geir Gulliksen (Norge); Berättelse om ett äktenskap
Peter Hoeg (Danmark); Effekten av Susan
Philip Teir (Finland); Så här upphör världen
Hösten 2017
Olga Ravn (Danmark); Celestine
Sara Razăi (Finland); Djävulen är en lögnare + författarbesök
Mara Lee (Sverige); Future Perfect
Gerd Brantenberg (Norge); Egalias döttrar
Våren 2018
Don DeLillo (USA); Vitt brus
Kjersti Annesdatter Skomsvold (Norge); Ju fortare jag får, desto mindre är jag
Laura Lindstedt (Finland); Oneiron
Kazuo Ishiguro (England); Never Let Me Go
Christina Hesselholdt (Danmark); Sällskapet
Hösten 2018
D.H. Lawrence (England); Lady Chatterleys älskare
Susanne Ringell (Finland); God morgon + författarbesök
Eirikur Örn Norddahl (Island); Ondska
Agnes Lidbeck (Sverige); Förlåten
Våren 2019
Ann-Luise Bertell (Finland); Vänd om min längtan
Zadie Smith (England); Vita tänder
Vigdís Hjort (Norge); Arv och miljö
Emmi Itäranta (Finland); Minnet av vatten
Peter Sandström (Finland); Mamma november
Back to top of page